Halı Yıkamak İçin Gerekli Malzemeler
Icon

Halı Yıkamak İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?

Günümüzde 3 şekilde halı yıkama işlemi gerçekleştiriliyor. Elde halı yıkama, halı yıkama makinesi ve profesyonel halı yıkama şirketleri aracılığıyla.

Gelişen teknoloji ile insanlar artık pek çok işini profesyonel işletmeler aracılığıyla yapıyorlar. Bunların başında da bir zamanlar evde yapılması gereken halı yıkama işi geliyor. Günümüzde 3 şekilde halı yıkama işlemi gerçekleştiriliyor. Elde halı yıkama, halı yıkama makinesi ve profesyonel halı yıkama şirketleri aracılığıyla.

Günümüzde pek çok insan halılarını elde yıkamaktadır. Elde halı yıkama için ihtiyacımız olan malzemeler deterjan, fırça, süpürge, kova ve bez gibi temizlik araç ve gereçleridir.

Deterjan İle Halı Yıkama

Deterjan halı Yıkama

Piyasada halı yıkamak için kullanılacak onlarca çeşitte deterjan bulabilirsiniz. Şu ana kadar yapılan bütün araştırmalar ve bu işin uzmanı olan kişilerin görüşü halı yıkama alanındaki en etkili deterjanın arap sabunu olduğudur. Arap sabunu, iyi köpürmesi ve dolayısıyla lekelerin çok çabuk şekilde halıdan çıkmasına yardımcı olur. Halı gözeneklerinde kalan toz parçalarının da çıkmasında son derece etkilidir.

Ancak bir konuyu belirtmekte yarar var. Deterjan seçiminde önemli olan halınızın modeli ve yapısıdır. Hepimizin bildiği üzere el dokuması halılar makinede dokunan halılara göre daha narindir. Özellikle el dokuması, shaggy ve patchwork (ufak parça kumaş parçalarının birleşmesiyle oluşan) halılar hassas yapılı halılardır.

Bu nedenle sert deterjan tercihleri halınıza zarar verebilir. Bu tarz halılar için de en iyi seçim arap sabunudur. Bunun dışındaki halılar içinde en iyi ve zararsız seçim arap sabunu olmakla birlikte Vanish Kosla Halı ve Powermax halı şampuanları da en çok tercih edilen deterjanlardır.

Fırça İle Halı Temizleme

Özellikle halı yıkarken uç bölümleri sert olan fırçaları kullanmamalıyız. Uç kısımları yumuşak ve uzun fırçaları tercih etmeliyiz. Sert uçlu fırçalar halıyı yıpratacağı gibi renklerinde solmasına sebep olacaktır. Ayrıca fırçayı halıya sürterken çok bastırmadan ve oval bir şekilde sürtmeliyiz. Böylelikle halıdaki tüyler zarar görmeyecek ve kopmayacaktır. Halıdaki lekelerin temizlenmesi iyi bir fırçalama işlemi neticesinde olacaktır.

Süpürge İle Halı Süpürme

Süpürge ile halı temizleme

Halı temizliğinin ilk adımı süpürme işlemidir. Ne kadar detaylı bir süpürme işlemi yapılırsa o kadar temiz bir halı yıkama işlemi gerçekleşecektir. Süpürme işlemi sırasında güçlü bir makine kullanılması en detay yerlerdeki toz ve bakterilerin toplanmasına yardımcı olacaktır. Sonrasında da yıkama işlemi daha temiz şekilde gerçekleşecektir.

Bez İle Halı Silme

El Bezi

Bazı halı modellerinde hassas yapısı nedeniyle fırça kullanmamız halıya zarar verebilir. El dokuması ve shaggy model halılarda fırça kullanmak bazen halının yıpranmasına neden olabilir. Bu sebeple bu halı modellerinde bez kullanmak daha akılcı bir tercih olacaktır.

 

DOĞAL LEKE ÇIKARMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Halılarımızdaki lekeleri çıkarmak için en pratik yol leke çıkarıcı deterjanlardır. Bunlar içerisinde en bilineni ise Vanish Kosla Halı şampuanıdır. Ancak bazen acil durumlarla karşılaşırız ve acil çözümlere ihtiyacımız olmaktadır. Bu durumlarda sağlık açısından sirke ve karbonat kullanımı  ilk akla gelen çözümlerdir.

Halılarınız lekelerinden arınsın ve parlasın istiyorsanız, beyaz sirke ile temizleme yöntemini etkili bir yöntemdir. Halınızın parlatması için silme suyuna sirke ekleyebilirsiniz. Lekelerden arındırmak için de sirke ve tuz karışımı kullanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra  lekelerden çabucak kurtulmak için çamaşır sodası ile halı temizleme yapmanız yeterli olacaktır. Bileşenlerinde bulunan sodyum karbonat nedeniyle doğal bir halı temizleme malzemesidir.

Icon
Bize Ulaşın

0535 585 80 46

0212 634 9 634

Whatsapp Yardım Masası