Halı Yıkamak İçin En İyi Deterjan
Icon

Halı Yıkamak İçin En İyi Deterjan Hangisidir?

Şimdi en temiz şekilde halı nasıl yıkanır? Halı yıkarken nelere dikkat etmeliyiz diyorsanız işte cevabı.

Baharın gelmesi ve havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte tüm evlerde temizlik telaşı başlıyor. Özellikle önümüzdeki dönemde ramazan ve kurban bayramlarının da olacağını düşünürsek ev temizliği bir kat daha önem kazanıyor. Ev temizliğinin ilk ve olmazsa olmazı halı temizliğidir. Halıların temiz olmadığı bir evde ne kadar temizlik yaparsanız yapın evinizin temiz olduğuna tatmin olamazsınız. Şimdi en temiz şekilde halı nasıl yıkanır? Halı yıkarken nelere dikkat etmeliyiz diyorsanız işte cevabı.

Öncelikle yıkanacak halıyı çekiş gücü yüksek bir elektrik süpürgesi ile süpürün. İplikler arasında toz kalmamasına özen gösterin. Halı üzerinde yağlı veya boyalı bir leke varsa üzerine su ile karbonatı karıştırarak veya kosla halı çıkarıcı ile bir süre ovalayın.

Piyasada halı yıkamak için kullanılacak onlarca çeşitte deterjan bulabilirsiniz. Şu ana kadar yapılan bütün araştırmalar ve bu işin uzmanı olan kişilerin görüşü halı yıkama alanındaki en etkili deterjanın arap sabunu olduğudur. Arap sabunu, iyi köpürmesi ve dolayısıyla lekelerin çok çabuk şekilde halıdan çıkmasına yardımcı olur. Halı gözeneklerinde kalan toz parçalarının da çıkmasında son derece etkilidir.

Ancak bir konuyu belirtmekte yarar var. Deterjan seçiminde önemli olan halınızın modeli ve yapısıdır. Hepimizin bildiği üzere el dokuması halılar makinede dokunan halılara göre daha narindir. Özellikle el dokuması, shaggy ve patchwork (ufak parça kumaş parçalarının birleşmesiyle oluşan) halılar hassas yapılı halılardır. Bu nedenle sert deterjan tercihleri halınıza zarar verebilir. Bu tarz halılar için de en iyi seçim arap sabunudur. Bunun dışındaki halılar içinde en iyi ve zararsız seçim arap sabunu olmakla birlikte Vanish Kosla Halı ve Powermax halı şampuanları da en çok tercih edilen deterjanlardır.

 

EVDE HALI NASIL YIKANIR?

Evde Halı Yıkama

Halı temizliğinde doğru deterjanı bulmak kadar doğru araçları kullanmakta önemlidir. Pek çoğumuz yüksek ücretler ödeyerek halı satın alıyoruz ve uzun yıllar kullanmak istiyoruz. Bu nedenle halılarımızın uzun ömürlü olması ve yıpranmaması amacıyla doğru araç-gereçleri kullanmalıyız. Özellikle halı yıkarken uç bölümleri sert olan fırçalardan kullanmamalıyız. Uç kısımları yumuşak ve uzun fırçaları tercih etmeliyiz. Sert uçlu fırçalar halıyı yıpratacağı gibi renklerinde solmasına sebep olacaktır.

Ayrıca yıkanacak halının saçakları varsa kesinlikle fırça ile yıkamamalıyız. Fırça yerine bulaşık süngeri veya temiz beyaz renkli bir bez ile temizlik yapmalıyız.

Deterjanla yıkama bölümü sonrası durulama bölümünde bol su ile durulama yapmalıyız. Halının hiçbir kısmında köpük ve deterjan artığı kalmamalıdır. İyi durulanmayan halıların tüyleri birbirine yapışabilir. Bu da halının o kısımlarının nemlenmesine ve sonrasında çürümeye sebep olabilir.

Durulama sonrası halımızı hemen sermeyelim ve suyunu bırakması için bir müddet sarılı şekilde bekletelim. Ayrıca halımızı serdiğimiz yerin tamamen temiz olduğundan ve uç kısımlarının boyalı bir duvar kısmına denk gelmediğinden emin olalım. Hava durumuna göre değişmekle birlikte halımızı ortalama 3 gün sonra toplayalım. Özellikle toplayıp kaldıracağımız bir halıysa kesinlikle kurumasını bekleyin. Aksi takdirde halınız nem kokacak ve çürüyecektir.

 

ARAP SABUNU DIŞINDA HANGİ DETERJANLARI KULLANABİLİRİM?

Arap Sabunu Halı Yıkama

Daha önce de bahsettiğim gibi piyasada çok farklı markada onlarca halı temizleme deterjanı bulunmaktadır. Tercihinize ve bütçenize göre pek çok seçenek mevcuttur. Bunlar arasında tavsiye edebileceğimiz Fakir Oxy Power, Bayer ve Lazer Promax isimli deterjanları da halı yıkamada gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Hepsi de bol köpük verip halı içerisindeki bakteri ve mikro organizmaların temizlenmesinde son derece etkilidir.

Bunun yanı sıra halı yıkama esnasında en çok tereddütte kalınan konulardan biri de çamaşır suyu kullanma meselesidir. Eğer halınız beyaz renkte ise yeterli miktarda kullanmanızda sorun olmayabilir ancak halınızda desenler ve renkler mevcut ise kesinlikle kullanmamalısınız. Halınızın renkleri değişip kullanılamaz hale gelebilir.

Icon
Bize Ulaşın

0535 585 80 46

0212 634 9 634

Whatsapp Yardım Masası